Suriye Multeci Konferansi Hakkinda

Suriye Mülteci Konferansı Nedir? Suriye Mülteci Meselesi

Suriye Mülteci Konferansı Nedir? Suriye Mülteci Meselesi

Suriye Multeci Konferansi Hakkinda

Suriye krizi 15 Mart 2011 tarihinde başladı. Başladığı günden itibaren Suriye halkı komşu olan ülkelere sığınmaya başladı. İlk olarak Mart ayında Lübnan’ a 5 bin kişi kaçarak mülteci olarak yaşamaya başladı. İç savaştan dolayı halk yakıt, barınak sıkıntısı, gıda, su ve işsizlik gibi problemler yaşamaya başladı. Başta Türkiye olmak üzere, Ürdün, Lübnan, Mısır ve Irak’ a sığınmıştır. Çatışmalar daha fazla şiddetlenince sivil insanlar daha büyük topluluklarla bu ülkelere göç etmiştir. Her geçen gün mülteci sayısı artmaktadır. Ülkemizde kayıtlı 4 milyon Suriyeli bulunmaktadır. Çeşitli yollarla Avrupa ülkelerine de gitmektedir. Çoğu mülteci kaçak yollarla Avrupa’ ya kaçak yapmaktadır. Kamuoyu mültecilere karşı negatif tutumlar sergilemektedir. Sosyal medyada, basında ve yapılan yorumlar ülkelerinde istemediklerini açık bir dille bahsetmektedirler. Avrupa Birliği, mülteci akınlarını azaltmak için Türkiye’ maddi yardımlar sağlamaktadır. Ancak yardım akışı çoğu zaman sınırlı kalmaktadır. Mülteci sorunlarını çözüme kavuşturmak ve maddi detayları düzenlemek amacıyla Suriye Mülteci Konferansı düzenlemektedir. Suriye Mülteci Konferansı nedir? Gündem maddeleri nelerdir? Suriye mültecilerin ülkemizde hakları nelerdir? sorularını yazımızda bulabilirsiniz.

Suriye Multeci Konferansi Hakkinda
Suriye Multeci Konferansi Hakkinda

Suriye Mülteci Konferansı Nedir?

Milliyeti, dini veya siyasi düşünceleri nedeniyle zulüm gören sivil insanlara mülteci denilmektedir. Bu sebeplerle ülkelerinden ayrılarak komşu ülkelere sığınmaktadır. İnsan Hakları Evrensel Bildirisine göre zulüm karşısında herkesin farklı ülkelere sığınma ve sığınmacı işlemi görme hakkı bulunmaktadır. Toplu sığınma, iç savaşlar, yatışmalar, ırkından dolayı yoğun baskılar, büyük afetler ve ekonomik nedenlerden dolayı sığınabilmektedir. Genel olarak siyasal sebeplerden kaynaklanmaktadır. 2011 yılının Mart ayında Suriye’ de yaşanan iç savaştan dolayı milyonlarca sivil halk göç etmektedir. Mültecilerin haklarını düzenlemek, durumlarını çözüm yolları sunmak ve maddi fonları araştırmak için konferanslar düzenlenmektedir. Peki, Suriye Mülteci Konferansı nedir?

Rusya’ nın sponsorluğunda Şam’ da ‘Suriye Mülteci Konferansı’ düzenlendi. Uluslararası nitelikli konferansta mültecilerin ülkelerine dönmesi tartışılmaktadır. Konferanstan alınan kararlarla farklı ülkelerde yaşayan sığınmacıların evlerine dönmesine yardımcı olunması gerektiği belirtilmiştir. Geri dönüşler için ülkelerinde barışçıl bir yol bulunması araştırılmaktadır. Konferans 11 -12 Kasım tarihleri arasında 2 gün sürmektedir. Konferans öncesinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve Rusya Develet Başkanı Vladimir Putin videolu görüşmeler sağlamıştır. Çoğunluğun ülkelerine geri dönmek istediğini belirterek Putin’ den yardım istemiştir. Sorunları çözüme kavuşturmak için farklı ülkelerde katılmaktadır. İran, Lübnan, Pakistan, Çin, Arap Birlikleri ve Umman devlet yetkilileri de konferansa katılacağını açıklamıştır. Birleşmiş Milletlerden ise bir gözlemci katılacağı belirtilmektedir. Ancak Washington hükümeti bu durumu bir tehdit ve ihlal olarak görmektedir. Çoğu Avrupa ülkesi de bu durumu boykot etmektedir. Sadece Esad rejimini meşrutiyet kazandırmaya amaçlanan şüpheli bir çağrı olduğunu belirtmektedir.